Talidandaganu' Lodge Officers & Advisers

Position

Name

ASSOCIATE LODGE AdVISERS

Lodge Chief

Niko McAlister

Jed Swiechichowski

  • Vigil VC

Niko McAlister

Vice-Chief

Trouse Hise

Kendall Kaylor

  • Mountain Chapter Chief

Ethan Ostheim

Mack Gregg

  • River Chapter Chief

Garret Graves

Jason Graves

  • Elangomat Crew VC

Trouse Hise

Kendall Kaylor

Vice-Chief of Indian Affairs

Carter Perryman


  • Ceremonies Team VC

Carter Perryman


  • Dance Team VC



Vice-Chief of Membership



  • Nominations VC

Vice-Chief of Service

Andrew Mulkey

  • Cook Crew VC


Jennifer Scroll

  • Trail Crew VC

Bug Boyd


Secretary

Callie Mulkey

Becky Mulkey

  • Communications VC

Lori Forster

  • Events & Activities VC

Callie Mulkey

Becky Mulkey

Treasurer

Riley Browand

  • Lodge Quartermaster

Staff Adviser

David Young

Talidandaganu’ Lodge is run by the Lodge Chief, with the aid of a Vice-Chief, a Secretary and a Treasurer. The elected youth officers are responsible for organizing and leading the various programs and activities of the lodge. The lodge Adviser is a BSA adult volunteer appointed by the Scout executive, and the lodge staff adviser is the council Scout executive.

Lodge chief


NIKO MCALISTER

Lodge Adviser


Jed Swiechichowski

vice-chief


TROUSE H

Lodge Associate Adviser


Kendall Kaylor

Secretary


CALLIE M

Secretary Adviser


Becky Mulkey

treasurer


Riley Browand

Finance Adviser


Phil Ledbetter

Talidandaganu' Chapter Chiefs & Advisers

The Chapter Chiefs are responsible for the development programs at chapter meetings, providing cheerful service to the district in the planning of chapter work projects, as well as the managing duty of promoting camping and the OA at district events. You also can count on your district Chapter Chief to assure that unit elections and camping promotion are completed in every unit that desires them.

JOIN A CHAPTER COMMITTEE

RIVER CHAPTER Chief


Ethan Ostheim

Mountain Chapter Chief


Garret Graves

RIVER Chapter Adviser


Mack Gregg

Mountain Chapter Adviser


jason Graves

Talidandaganu' Operating Committees & Advisers

The Events & Activities Committee is responsible for planning games, sports, and other activities for the membership’s entertainment at lodge events.

JOIN THE ACTIVITES COMMITTEE

Activites Chairman


APPLY FOR POSITION

Activites Adviser


APPLY FOR POSITION

The Camping Promotions Committee is responsible for OA High Adventure events, publishing the annual Where to Go Camping Guide, as well as promoting summer camp. The camping Chairman also serves as the Ordeal Master.

JOIN THE CAMPING COMMITTEE

Camping Chairman


Magnus E

Camping Adviser


Steve Barham

The Communications Committee publishes the Lodge’s official newsletter, and they develop and maintain the official Lodge websites, our Slack Workspace and our social media accounts on Facebook, Twitter, and Instagram.

JOIN THE COMMUNICATIONS COMMITTEE

Communications Chairman


 Sofia L

communications Adviser


Lori Forster

The Indian Affairs Committee is responsible for planning and conducting the Lodge’s PreOrdeal, Ordeal, and Brotherhood ceremonies.

JOIN THE INDIAN AFFAIRS  COMMITTEE

2021 Ceremonies Chairman - Carter Perryman

Ceremonies Chairman


CARTER P

2022 Ceremonies Adviser - Amanda Smith

Ceremonies Adviser


 Amanda Smith

The Training Committee is responsible for delivering meaningful and quality training
during the Brotherhood class and lodge training seminars.

JOIN THE TRAINING COMMITTEE

Training Chairman


APPLY FOR POSITION

Training Adviser


Bill conley

The Service Committee is the responsible team for service in the Lodge.

JOIN THE SERVICE COMMITTEE

2021 Treasurer - Andrew Mulkey

Service Chairman


Andrew M

 

Service Adviser


Lee Crabtree

The Trail Crew maintains on the trails at Skymont Scout Reservation and other local hiking areas as needed.

JOIN THE TRAIL CREW

Trail Crew Chairman


Bug Boyd

Trail Crew Adviser


 APPLY FOR POSITION

Additional Lodge Support

Staff Adviser & Camp Ranger


 David Young